Časté dotazy

no-regel-air

Zde si můžete nalézt nejčastější dotazy týkající se větracích klapek. Pokud nebudete odpověďmi uspokojeni, můžete využít kontaktního formuláře a zadat váš konkrétní dotaz.

1. Proč je vhodné mít větrací systém Air Box?

Když namontuje nová plastová okna v bytě nebo domě, může být narušena přirozená výměna vzduchu. To může vést k řadě problémů. Komfort bydlení se zhoršuje: relativní vlhkost se zvyšuje a kvalita vzduchu se snižuje. Okna se rosí, dochází ke vzniku plísní. Větrací systém umožňuje zajistit normální proudění vzduchu při zachování všech výhod utěsněných plastových oken. K výměně vzduchu dochází bez nutnosti otevřít okno. Množství propuštěného vzduchu lze jednoduše regulovat. Větrací systém Air-Box® zbaví vaše okna zamlžování a plísní.

2. Jaké jsou požadavky na větrání v obytných místnostech?

Každý prostor, kde se zdržují lidé, musí být pro zajištění zdravotně nezávadného prostředí větratelný a dostatečně větraný. Každá země má jiné doporučení. V České republice je dle normy ČSN EN 15 665 doporučováno, aby v době pobytu osob v místnosti bylo množství vyměňovaného venkovního vzduchu minimálně 15 m3/hod na osobu. Doporučená hodnota je 25 m3/hod na osobu.

3. Můžu se bez větracího systému obejít?

Ano, avšak pro zajištění zdravotně nezávadného prostředí byste měli větrat místnost až 4krát denně po dobu 15-30 minut, což je nemožné nebo extrémně nepohodlné. V místnostech s plynovými kamny je absence kyslíku obvzlášť nebezpečná, protože zvyšuje pravděpodobnost útlumu plynového hořáku. Díky nainstalovanému větracímu systému Air Box nemusíte ve většině případů (a zejména v zimním období) provádět tzv. nucené větrání.

4. Proč není vhodné používat okenní mikro-ventilaci?

Přepnutím plastového okna do polohy mikro-ventilace dochází v místnostech k průvanu, náhlým změnám teploty a k zvýšení úrovně hluku. Použití větracího systému umožňuje nepřetržité proudění čerstvého vzduchu do zóny pod stropem, čímž se eliminuje průvan a pokles teploty. Zároveň slouží jako ochrana proti hluku přicházejícího z vnějšího prostředí.

5. Potřebuji větrací systém, když mám v bytě klimatizaci?

Většina klimatizací neposkytuje čerstvý vzduch. Princip jejich práce je založen na skutečnosti, že vzduch je odebírán z místnosti, prochází filtračním systém, kde je chlazen nebo ohříván, a znovu přiváděn do místnosti. Provoz klimatizace tedy neposkytuje potřebné proudění čerstvého vzduchu dovnitř.

6. Proč je dobré mít větrací sytém i v létě?

Ponechání otevřeného okna bez větracího systému Air-box může mít za následek snížení bezpečnosti bydlení (děti, domácí zvířata, krádež), zvýšenou vlhkost v bytě (v případě deště), zvýšenou prašnost a v neposlední řadě vniknutí různého hmyzu. Na druhou stranu, pokud jsou okna bez větracího systému uzavřená, může v místnosti docházet k hromadění škodlivých výparů, zejména po různých opravách (natřené, lakované, syntetické povrchy apod.)

7. Může větrací systém Air-Box v zimě zamrznout?

V případě normálního provozu dochází k nepřetržitému odvádění vlhkého vzduchu z místnosti. Hodnota relativní vlhkosti v místnosti klesá. Neexistuje tedy žádný důvod ke kondenzaci a vzniku námrazy na ventilačním systému. Nedoporučuje se ventilační systém úplně uzavřít. Byla by narušena výměna vzduchu v místnosti, což by vedlo ke zvýšení relativní vlhkosti, kondenzace a v zimním období k námraze systému.

8. Jsou náklady na pořízení ventilačního systému vysoké?

Ceny větracích systémů Air-Box jsou zanedbatelné ve srovnání s pořizovacími náklady na samotná okna.