Vlastní zkušenost v boji proti plísni a nadměrné vlhkosti

Vše začalo rekonstrukcí

Žiji v bytovém domě v malé obci na jižní Moravě. Byt jsme zakoupili s partnerkou před 4 lety a celý jej zrekonstruovali. Proběhlo zateplení obálky cihlového domu a také výměna původních dřevěných oken za plastová. S příchodem zimního období se začaly objevovat problémy: rosení oken, plísně na zdech, v rozích, na stěnách, ale i za nábytkem a na nábytku. S plísněmi jsme bojovali pomocí postřiků proti plísni, nicméně toto bylo – jak jsme zjistili – pouze krátkodobé řešení. Odstupem času se plísně objevovaly častěji a ve větší míře.

Nesprávná cirkulace vzduchu v domácnosti

Začal jsem pátrat na internetu a zjistil jsem, že rekonstrukcí bytového domu a samotného bytu byly porušeny podmínky pro cirkulaci vzduchu v bytě. V bytě zavládla vzdušná vlhkost, dokonce i návštěvy se při vstupu do bytu pozastavovaly nad těžkým a vlhkým vzduchem. Nadměrná vlhkost byla všudypřítomná a její pozůstatky lze dodnes pozorovat například na narezavělých pantech od vstupních dveří.

Rozhodl jsem se pro koupi vlhkoměrů, které jsem umístil do všech místností v bytě. Relativní vlhkost byla většinou přes 60%, někdy i přes 70%. Snahou bylo časté větrání, které však nepřinášelo kýžené výsledky.

Při návštěvách u známých ve stejném typu bytového domu jsem nenápadně pozoroval přítomnost zamlžení oken a výskyt plísní na zdech a prakticky jsem si potvrdil, že tento problém se netýká jen nás, ale mnoha dalších domácností.

Po všem, co jsem si přečetl o zdravotních rizicích plísně, jsem se rozhodl hledat řešení tohoto problému. Na internetu jsem objevil množství nabízených řešení – speciální nátěry, postřiky, spreje, odvlhčovače,  sofistikované větrací jednotky. Kromě toho mě zaujaly ještě tzv. větrací klapky do plastových oken. K dohledání na internetu byly klapky, kde je nutné frézování okenního profilu, na to jsem si ale netroufl.

Nalezení dlouhodobého řešení

Podařilo se mi však nalézt ještě větrací klapky, kde není nutné frézování. Konkrétně od společnosti Regel-air a Air-box. Prošel jsem si recenze (na zahraničních webech) a rozhodl se vyzkoušet obojí. Ve svém bytě jsem do každého ze tří oken nainstaloval tyto klapky, které zabezpečují poměrně velký a rovnoměrný přísun čerstvého vzduchu. U klapek firmy Regel-air bylo nutné zvolit konkrétní typ dle profilu okna. Naproti tomu klapky Air-box nabízely jako univerzální a vhodné téměř na každý plastové okno bez rozdílu jeho profilu. Po jejich montáži jsem usoudil, že by bylo fajn je nabídnout i ostatním potencionálním zájemcům. To mě vedlo k založení těchto stránek a jednoduchého eshopu.

Od doby použití větracích klapek je relativní vlhkost v bytě v rozmezí 45-60%, plísně se netvoří a okna se zamlžují minimálně při jejich dolním okraji. Problém s nadměrnou vlhkostí byl konečně vyřešen. Na základě vlastní zkušenosti mohu tedy jen doporučit.

Detailní fotografie větrací klapky Air-Box-ECO